Pytanie:
Dlaczego Muzeum Vasa w Sztokholmie jest tak popularne?
Ynhockey
2019-08-04 17:34:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Planuję krótką podróż do północnej Europy (brakuje czasu) i mam 2 dni do Sztokholmu. Prawdopodobnie mam czas tylko na jedno muzeum, a Muzeum Vasa jest zdecydowanie nr 1 najczęściej polecanym muzeum w mieście, według każdego przewodnika turystycznego, blogu itp.

Jednak z tego, co widziałem i czytałem , chodzi o życie na statku, który płynął krócej niż jeden dzień. Ma eksponaty dotyczące przemysłu stoczniowego, ale główny eksponat (statek) jest przykładem tego, jak nie budować statek. Nie można również zobaczyć wnętrza statku.

Czy którekolwiek z powyższych stwierdzeń jest nieprawidłowe? Naprawdę próbuję zrozumieć urok tego muzeum, aby wiedzieć, czy warto spędzać cenny czas na jego zwiedzaniu (w tym stanie w kolejce do wejścia).

Wszystkie muzea w Sztokholmie będące własnością rządu są bezpłatne (Vasa jest prywatny) - wypożycz elektryczną hulajnogę na minutę i odwiedź je wszystkie.
Jeśli wybierasz się do Skandynawii, spędź dzień na zwiedzaniu wsi zamiast do muzeum.Na twoim miejscu wypożyczyłbym samochód i pojechałbym do Trosy i Mariefred (przystanek przy zamku Tullgarn po drodze do Trosy).
Historyczne muzeum jest lepsze i nieskończenie tańsze, zgadzam się z @Thomas w tej sprawie.Zresztą łódź jest całkiem schludna, nigdzie takiej nie widać.Muzeum Abby jest schludne, ale zbyt zatłoczone.
https://www.fotografiska.com/sto
nie mam zamiaru odpowiadać, bo to tylko opinia, ale bardzo mi się podobało, kiedy tam pojechałem, podobnie jak mój brat kilka lat później.To wspaniały statek!
Mieszkałem w Sztokholmie przez rok i oczywiście odwiedziłem Muzeum Vasa, szczerze mówiąc imponujący jest widok prawdziwego statku z tego czasu, w tak dobrym stanie konserwatorskim, znając jego historię.Ale nie polecałbym tego jako najwyższego priorytetu, aby zobaczyć w Stockhom, chyba że naprawdę cię to interesuje.Najbardziej interesujące były dla mnie archipelagi (może dlatego, że lubię wspaniałe krajobrazy i naturę ...).Skansen też był dobry, ale tego typu muzeum można znaleźć w wielu krajach.
[Fotografiska ma dobrą restaurację] (https://player.vimeo.com/video/254835595).
[Jest sławny, ponieważ statek zatonął podczas pierwszej podróży.To nie jest zbyt dziwne] (https://en.wikipedia.org/wiki/RMS_Titanic).
@SJuan76 To nie zatonięcie uczyniło go sławnym;fakt, że został znaleziony w większości nienaruszony 300 lat później.
To przypomina mi te wszystkie jednogwiazdkowe recenzje słynnych zabytków na Tripadvisor przez tych, którzy nie robią wrażenia: „Wielki Kanion? Tylko wielka dziura w ziemi, jedna gwiazdka”
@d-b Do Mariefred można dostać się łodzią (starym parowcem) z sztokholmskiego ratusza.Zdecydowanie o wiele przyjemniejsze i bardziej malownicze doświadczenie niż podróż samochodem.
@Lundin Tak, ale jeśli prowadzisz, możesz zrobić zarówno Mariefred, jak i Trosa w jeden dzień.Poza tym, zamek Taxinge jest w drodze do Mariefred i oferują szwedzki stół z ciasteczkami i ciastami :-) Bardzo warte obejścia!
@d-b Oba są ładnymi miasteczkami, ale prawdopodobnie poleciłbym uczynić Mariefred jednodniową imprezą - wycieczka statkiem jest bardzo fajna i jest tam wiele do zobaczenia, zamek Gripsholm i stara kolej parowa.Dla turystów: https://www.strangnas.se/uppleva-och-gora/turism/english/welcome-to-mariefred.
Sześć odpowiedzi:
#1
+55
chx
2019-08-04 18:11:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie możemy Ci pomóc, czy warto poświęcić na to czas. Decyzja należy do Ciebie. Co możemy zrobić, to odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego Muzeum Vasa w Sztokholmie jest tak popularne?” pytanie.

Nie chodzi o to, „jak lub jak nie zbudować statku”, na całym świecie są do tego wielkie muzea morskie. Vasa to w dużej mierze nienaruszony okręt wojenny sprzed pięćset lat i nie tylko zwykły okręt wojenny, ale także pokaz potęgi i chwały Szwecji z tamtych czasów z setkami zakrzywionych rzeźb. Sam statek i ubrania są rzadkim przykładem tamtego okresu, ponieważ większość materiałów organicznych dawno już minęła. Może Muzeum Vasa: witaj statek, który nigdy nie był milą morską to dobry, krótki opis tego, dlaczego jest interesujący.

Dobra odpowiedź, ale Vasa ma ~ 400 (nie 500) lat
#2
+32
iHaveacomputer
2019-08-05 08:12:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jak wspomniano wcześniej, jest to wspaniałe muzeum, ponieważ jest to prawdopodobnie jedyny oryginalny statek, jaki pozostał z tego czasu. Inne „stare” żaglowce / okręty wojenne, które można oglądać w innych muzeach, są albo znacznie młodsze, albo są przebudowywane / repliki na podstawie niekompletnych wraków lub planów. Podobał mi się również fakt, że muzeum VASA jest poświęcone temu jednemu statkowi i jest to tylko historia, i zawiera szczegółowe informacje na temat budowy, wypadku, wyniku zatonięcia itp., Aby przedstawić pełną historię jednego wydarzenia w historii.

Jeśli nie masz pewności lub po przyjeździe jest długa kolejka, po prostu zawróć i przejdź 300 m do skansenu lub dowolnej innej pobliskiej sali wystawowej.

Jeśli lubisz stare okręty wojenne z tego okresu z dużą ilością dział, możesz toczyć z nimi bitwy morskie w Empire: Total War

Wskazówka: idź tam wcześnie rano, aby pokonać tłumy.Odwiedziliśmy zaraz po otwarciu i (prawie) mieliśmy muzeum tylko dla siebie - ale dwie godziny później było pełne grup wycieczkowych.
Mary Rose oczywiście nie jest kompletna, ale jest pokazana tak, jak jest, bez przebudowy lub repliki, a jest jeszcze starsza.
@chx Poszedłem na oryginalną wystawę Mary Rose około 1995 roku, może wtedy, gdy był to tylko kadłub spryskiwany wodą, a ty po prostu stałeś na platformie;to było dość nudne.Chciałbym wrócić i zobaczyć nową wystawę.
#3
+8
xLeitix
2019-08-05 15:46:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Podobnie jak wszystkie wspaniałe muzea, Muzeum Vasa to doświadczenie więcej niż tylko kilka pomieszczeń z mnóstwem starych rzeczy. To prawda, że ​​liczba eksponatów i tematów jest bardzo ograniczona, ale to jest mocna, a nie słabość - to świetnie wyselekcjonowana kolekcja o wąskiej tematyce, bardzo mocny eksponat główny (sam statek, który jest niesamowicie imponujący, jeśli jesteś w tego typu sprawy) oraz obszerne informacje na temat jednego tematu, a wszystko to w bardzo miłej i dopasowanej atmosferze. Dodając do tego niewielki rozmiar muzeum, pozwala na to, aby właściwie to wszystko wziąć bez wypalenia się.

Mam wrażenie, że wiele najpopularniejszych muzeów w Skandynawii podąża za tym wzorcem. Fotografiska, kolejna z głównych atrakcji Sztokholmu, również skupia się na ograniczonej liczbie kolekcji i tematów. Wystawy w Fotografiskach zmieniają się, ale wszystkie są bardzo dobrze wyselekcjonowane i nigdy nie są zbyt duże.

Ostatecznie, jeśli jesteś zainteresowany tematem, prawdopodobnie nie będziesz rozczarowany Muzeum Vasa. Jeśli nie, to już wiesz, że nie wyciągniesz z tego zbyt wiele.

YMMV, ale nie jestem wielkim fanem żeglarstwa, a muzeum Vasa nadal jest fascynujące - podobnie jak nasze dzieci.
#4
+7
user1202136
2019-08-06 04:49:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dodając do poprzednich odpowiedzi, muzeum Vasa jest dla mnie metaforą tego, jak nie ogólnie prowadzić projektu. Z pewnością w ciągu 333 lat nauczyliśmy się, jak uniknąć zbudowania łodzi, która się wywróci, ale wciąż nie udaje nam się zastosować tej nauki do innych projektów.

Podczas wizyty w muzeum Vasa moi przyjaciele z Berlina nie mogli pomóc rysowanie podobieństw z berlińskim lotniskiem.

Otrzymałem retrospekcje z wielu projektów oprogramowania, nad którymi pracowałem. Moje pomysły są mało oryginalne; jest nawet artykuł na ten temat! Dlaczego Vasa Sank: 10 problemów i pewne antidotum na projekty oprogramowania.

Więc oprócz niesamowitego statku, który rejestruje czas jego budowy, muzeum Vasa jest również pomnikiem poświęconym niepowodzenia w zarządzaniu projektami i wnioski do nauczenia. Kto wie, może cię to nauczyć, jak uratować kilka Vasa-ów w twojej karierze przed wywrotką. : D

Aktualizacja : Właśnie się dowiedziałem, że jest na to odpowiednie słowo: zespół Vasy.

#5
+5
Paul Ourada
2019-08-06 21:43:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Muszę się całkowicie zgodzić w / user1202136. Sama historia jest niezwykle fascynująca. Czy miałeś kiedyś menedżera lub szefa, który był tak pewny siebie, że stworzył wymagania i więcej wymagań, które ostatecznie „zatopiły” projekt? To jest ta historia, która ma duży wpływ na światową scenę. Wisienką na torcie jest to, że dowody na tę historię są prawie w 100% zachowane (92% oryginalnego statku jest nienaruszone, IIRC). Każdy, kto ma odrobinę rozsądku, może wyraźnie zrozumieć, dlaczego ten statek nie dotarł zbyt daleko. Jest tak wysoki w porównaniu ze swoją szerokością i nie ma jednego, ale dwa rzędy armat i związanych z nimi portów. Są też wszystkie dodatkowe posągi i rzeźby, które dodają ciężkości statku. Wszystkie te specyfikacje sporządził ówczesny król Szwecji. Budowniczowie zostali faktycznie oczyszczeni z wszelkich wykroczeń, mimo że Król przyszedł po nich z zemstą.

Nie widziałem większości innych eksponatów morskich w UE - tylko kilka w Wielkiej Brytanii. Ale był to jeden z najbardziej niesamowitych eksponatów, jakie kiedykolwiek widziałem w jakimkolwiek kontekście muzealnym.

#6
+3
Lundin
2019-08-07 14:17:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tutejsza brukselka ze Sztokholmu.

Przypuszczalnie dzieje się tak dlatego, że bardzo niewiele statków z XVII wieku jest tak dobrze zachowanych. Przez wiele dziesięcioleci muzeum było samym statkiem, niczym więcej. Prawdopodobnie musiałbyś być trochę żeglarskim kujonem, aby odkryć, że samo to interesujące przez ponad 10 minut.

Ale pod koniec lat 80-tych i wczesnych 90-tych zbudowali odpowiednie muzeum wokół statku, aby to bardziej historyczny kontekst. Więc to, o czym tak naprawdę jest muzeum, to XVII-wieczna Szwecja. Szwecja była wówczas potężnym krajem militarnym i toczyła wojnę z połową Europy podczas wojny trzydziestoletniej, dla której statek został zbudowany. Najwyraźniej Szwecja była w tym okresie czymś w rodzaju historycznego ekstremum, wydając prawie cały budżet narodowy wyłącznie na wojsko.

Jeśli nie interesuje Cię zbytnio historia, ale być może natura ludzka, historia statku jest również historią megalomanii. Król chciał zbudować największy i najpotężniejszy statek na świecie, wielkie przedsięwzięcie. Ekspert w dziedzinie budowy statków, któremu powierzono zadanie kierowania tą robotą, szybko zdał sobie sprawę, że nie byłoby możliwe zbudowanie statku tak dużego, jak chciałby król. Jednak nikt tak naprawdę nie odważył się mówić przeciwko królowi, więc i tak go zbudowali. I tak zatonął podczas pierwszego „testu na żywo”. Naprawdę tylko dlatego, że król nalegał, aby uczynić go tak wielkim, ale oczywiście nikt nie odważył się winić króla za fiasko.

To wspaniałe muzeum, jeśli interesujesz się historią w ogóle, ale tak jest również bardzo przyjazny turystom. Są wystawy odtwarzające wnętrze statku i życie na pokładzie, a będziesz mógł oglądać statek pod każdym kątem, ale oczywiście nie wejdziesz na sam statek, ponieważ jest zbyt delikatny i cenny.

Sztokholm jest jednym z miast, w którym znajduje się najwięcej muzeów na świecie, a wiele z nich jest rozproszonych po okolicy, w której znajduje się muzeum Vasa, zlokalizowane na wyspie Djurgården, z czego większość to duży park. W pobliżu znajdują się również różne inne muzea, takie jak Muzeum Nordyckie (również historyczne, polecane tylko dla osób interesujących się historią) i Skansen, który pierwotnie był miejskim zoo, ale obecnie jest mieszanką zoo. z naciskiem na zwierzęta skandynawskie i wystawę starych budynków / historii (dobre miejsce do odwiedzenia z dziećmi). W pobliżu znajduje się również park rozrywki Gröna Lund.

Jako turysta gorąco polecam wybrać się do Djurgården statkiem ze Starego Miasta (stacja nazywa się Slussen, można się tam dostać metrem). Łódź korzysta z tych samych biletów, które są używane w autobusach lub metrze. Alternatywnie możesz przejść się tam, ale jest to około 2-3 km od centrum miasta, lub pojechać tam tramwajem.

Jedną rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to, że sprzedają wizytę w Sztokholmie, zachęcając wszystkich turystów do odwiedzenia Starego Miasta i Djurgården, co samo w sobie nie jest złe, ale w konsekwencji jest zatłoczone na tych obszarach przez cały rok, a ceny są drogie.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...