Pytanie:
Ogólna zasada dotycząca miejsca wymiany gotówki: kraj wyjazdu czy przeznaczenia?
Drux
2018-10-12 11:20:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy generalnie można powiedzieć, że lepiej jest wymienić gotówkę na podróż zagraniczną w kraju wyjazdu lub przyjazdu? Moim głównym zmartwieniem jest tutaj korzystny kurs wymiany.

Konkretnie, planuję podróż do Hongkongu i zastanawiam się, czy powinienem zabrać ze sobą EUR lub (znaczną) HKD.

W Twoim konkretnym przypadku w Hongkongu istnieje ogromna liczba bankomatów, które umożliwiają wypłacanie HKD za pomocą zagranicznych kart, zgodnie z sugestią @Glorfindel.Istnieje również duża liczba zmian kantorowych (zwanych 找 換 店) w centrum miasta - stawki są różne, ale prawdopodobnie nie będą tak dobre jak stawki bankomatów.
Korzystanie z kart do zakupów jest nieco „spolaryzowane” - restauracje ze średniej półki zdecydowanie przyjmują karty, ale straganiarze [tańsze i lokalne restauracje] (https://en.wikipedia.org/wiki/Cha_chaan_teng) i przewoźnicyprzyjmuje tylko gotówkę (i często elektroniczną kartę płatniczą o nazwie [Octopus] (https://en.wikipedia.org/wiki/Octopus)).W zależności od tego, jak długo pozostaniesz w Hongkongu, polecam zabrać ze sobą (lub wypłacić z bankomatu na lotnisku) co najmniej 1000 HKD, 500 za ośmiornicę (co czyni cię 10x łatwiejszym) i 500 na wszelki wypadekznajdź coś ciekawego na ulicy.
hej Drux, robię to cały czas.** wymiana w HK jest miliard razy lepsza **.nie jest nawet blisko - sprawa zamknięta.
jak wszyscy powiedzieli, o wiele łatwiej / lepiej jest po prostu wypłacić pieniądze z bankomatu, *** ale aby to zrobić, musisz być jedną z tych zorganizowanych osób, które wiedzą, że masz kartę bankomatową, która jest korzystna na całym świecie *** ..dobra cena ze wszystkimi opłatami itp.
Pięć odpowiedzi:
#1
+18
Glorfindel
2018-10-12 11:37:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Lepszą praktyczną zasadą jest nie wymienianie gotówki w ogóle, ale skorzystanie z bankomatu w kraju przylotu do wypłaty pieniędzy, pozwalając swojemu bankowi na przewalutowanie (więc wypłać w HKD , nie w EUR; sam bankomat oferuje bezpośrednią konwersję waluty, ale zwykle jest to dla Ciebie znacznie gorszy kurs). Jest to również całkiem logiczne; Banknoty HKD ze strefy euro muszą być tam transportowane, więc są droższe.

Pozostaje problem, że opuszczając kraj, możesz mieć trochę HKD; o ile nie jest to za dużo, zwykle zatrzymuję to na następną wizytę. Lub możesz kupić coś (pamiątkę, napoje) na lotnisku. (Nie mam żadnego doświadczenia w tym, czy lepiej byłoby wymienić go z powrotem na EUR w Hongkongu czy w Europie, więc zostawię tę część innemu użytkownikowi.)


Anegdota dowód: w niektórych krajach (Europy Zachodniej / Północnej) w ogóle nie potrzebujesz gotówki. Niedawno odwiedziłem Islandię i jedynym momentem, w którym nie miałem możliwości płacenia kartą, były ofiary podczas nabożeństwa ...

Nawet niektóre kościoły przyjmują karty: https://www.ft.com/content/2e803942-5817-11e7-9fed-c19e2700005f
Nie jestem pewien, czy to prawda.Większość kart pobiera opłatę za przeliczenie waluty i możesz zostać obciążony opłatą za wypłatę pieniędzy z zagranicznego bankomatu.Na przykład sprawdzenie przed chwilą https://www.visaeurope.com/making-payments/exchange-rates względem https://www.money.co.uk/travel-money.htm sugeruje, żebym uzyskał kurs wymianyokoło 1,112 EUR / GBP przy użyciu mojej karty lub 1,128 przy zamówieniu online w Wielkiej Brytanii.
@JackAidley Odpowiedź jest prawidłowa.Dziwię się, że ludzie nadal używają wymiany walut.Kurs, który otrzymujesz z bankomatu (niezależnie od opłat) jest ** prawie zawsze ** lepszy niż ten, który otrzymujesz z kantoru.A jeśli tak jak ja korzystasz z Bank of America, który umożliwia wypłacanie pieniędzy bez opłat z innych banków należących do [ATM Global Alliance] (https://en.wikipedia.org/wiki/Global_ATM_Alliance), to jest jeszcze słodsze.
Sprawdziłem to dla USD w stosunku do funta szterlinga i korzystanie z bankomatu jest lepsze. 100,00 funta szterlinga = 132,49 dolara amerykańskiego za korzystanie z karty i 100,00 funta szterlinga = 130,00 dolara amerykańskiego za korzystanie z wymiany walut.
Chwała, podczas gdy (1) to całkowicie prawda i (2) lubię cię, szkoda po prostu ** absolutnie nie odpowiadać na pytanie **, nie sądzisz?!
Uważaj, wielu ludzi jest oszukiwanych przez (absurdalne) "nie! Opłaty!"slogan reklamowy, który jakaś agencja reklamowa wymyśliła dla banku, a teraz wszyscy go używają.(Oczywiście po prostu *** nieznacznie dostosowują kurs *** do Twojej transakcji, dodając jakąkolwiek „opłatę”, którą chcą, a następnie nie drukują pozycji „opłata!”. Oświadczenie „brak opłaty” jest niewiarygodniegłupi.)
@MusoniusRufus: To _nigdy_ nie było prawdą za każdym razem, gdy sprawdzałem.Zarabianie pieniędzy w Internecie _ zawsze_ było lepsze.Teraz osobiście nadal korzystam z bankomatów do podróży z Niemiec do Wielkiej Brytanii, ponieważ są one wygodniejsze, a różnice są niewielkie, ale przy większych kwotach warto zamówić pieniądze online.
Karty @MusoniusRufus:, które nie pobierają opłaty, mogą oczywiście mieć znaczenie.
@JackAidley Cóż, właśnie sprawdziłem, korzystając z tych samych witryn, które podałeś i podałem numery.Chyba że kwestionujesz liczby, w takim przypadku możesz je podłączyć samodzielnie.A może dla funta brytyjskiego w stosunku do innych walut jest inaczej, jednak dla mnie od USD do innych walut, korzystanie z bankomatu było za każdym razem lepsze.
@MusoniusRufus To całkiem możliwe.Podałem liczby, które znalazłem w swoim pierwszym komentarzu, w tym opłatę za przewalutowanie z posiadanej karty.Ale czy nie powiedziałbyś, że różne doświadczenia sugerują, że pytający powinien raczej _ sprawdzać_ niż zakładać?
@Fattie nie zdarza się to zbyt często w Travel.SE, ale uważam, że jest to [problem XY] (https://meta.stackexchange.com/q/66377/295232).
@JackAidley OP poprosił o ogólną zasadę.Nie wątpię, że są sytuacje, w których lepiej wymienić / zamówić zagraniczne gotówki;tylko że są stosunkowo rzadkie.
@Glorfindel stara fasola, obawiam się, że to nie ma większego sensu.Na przykład (jak każdy często podróżujący, jak wskazałeś) po prostu używam karty gotówkowej i wypłacam gotówkę.Ale jest to całkowicie powszechne, że masz przy sobie stos cholernej gotówki i musisz to zmienić.Wydaje mi się, że możesz odczytać to pytanie w ten sposób: „Powiedz, że masz” kupę gotówki i musisz coś zmienić, który koniec jest najlepszy?W każdym razie bez obaw!Udanej podróży!:)
@MusoniusRufus To zależy od tego, dokąd się wybierasz.W lokalizacjach o dużym popycie na usługi wymiany walut i wystarczającej liczbie kantorów, aby zapewnić prawdziwą konkurencję, nierzadko i mało prawdopodobne jest, że wymiana gotówki jest tańsza niż wypłata z bankomatu.Ostatni raz wymieniłem walutę w Czechach.Średni rynkowy kurs za 1 € wynosił 25,20 CZK, a pierwszy kantor, w którym się zatrzymałem, zaoferował 25,00 CZK za 1 €.Gdybym wypłacił pieniądze z bankomatu, mój bank dałby mi 24,20 CZK za każde euro i naliczył dodatkową stałą opłatę w wysokości 6 euro.
Zgodnie z komentarzem Tora, kolejnym wyjątkiem jest sytuacja, gdy zmieniasz duże kwoty (powiedzmy 10 tysięcy dolarów +) gotówki.W teorii w takim przypadku zwykle lepiej by było, gdybyś (dobra) zmiana.{Oczywiście w dzisiejszych czasach każdy, kto ma duże ilości gotówki, jest terrorystą, więc to trochę dyskusja.}
@Glorfindel: To jest mój punkt widzenia: nie sądzę, że są one stosunkowo rzadkie.Tak było za każdym razem, gdy potrzebowałem pieniędzy.Może to sprawa Wielkiej Brytanii;Nie wiem, ale też nie wiem, skąd pochodzi OP.Teraz mógłbym dopłacić za kartę, która nie pobiera opłat za wypłaty w innych walutach, co odwróciłoby sytuację, ale potem - oczywiście - płacę za to.
To najgorsza ** ogólna ** rada, jaką możesz udzielić.Albo masz niewielkie doświadczenie w podróżowaniu, albo podróżujesz tylko do * specjalnej * kategorii krajów.Są kraje, w których sieć bankomatów może mieć awarię lub po prostu żaden bankomat z jakiegokolwiek powodu nie akceptuje żadnej z twoich kart.Poleganie na bankomacie jest potwierdzeniem katastrofy.
Tak, prawdopodobnie lepiej jako anegdotyczne dowody.W mojej opinii istniało większe rozróżnienie między pierwszą częścią odpowiedzi a ostatnim akapitem, ale nie udało mi się ująć tego słowami.
@DanubianSailor Każdy, kto ma zdrowy rozsądek, sprawdzi, czy są bankomaty itp. Przed wybraniem tej opcji.Nawet w Somalii mają sprawne bankomaty.
W porządku, będę też mieć przy sobie kartę bankomatową.Ale wciąż zastanawiam się, jaki jest lepszy wybór spośród dwóch opisanych.Zdaję sobie sprawę, że żadne z nich nie jest najlepsze.Karty bankomatowe mają też swoje wady.Na przykład istnieją pewne mechanizmy ochronne, które uniemożliwiają korzystanie z kart bankomatowych w większości krajów azjatyckich, chyba że posiadacz wyraźnie poprosi o wyjątek.Mogą istnieć inne takie techniczne przeszkody lub dodatkowe źródła transakcji.Gotówka IMHO jest koncepcyjnie przyjemna i prosta (ale ma też oczywiście swoje wady).
#2
+10
JJZ
2018-10-12 19:02:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie ma ogólnej zasady.

W tej chwili Wikipedia podaje 180 walut używanych na całym świecie. Nie oczekuj, że banki (lub nawet małe kantory) na całym świecie będą miały je wszystkie. Właściwie, gdybym jutro zdecydował się pojechać do jakiegoś małego kraju w Afryce ze sporą gotówką, prawdopodobnie musiałbym wymienić gotówkę dwa razy . U siebie w Czechach od naszych koron po euro lub dolary (lub coś w tym rodzaju, znane na całym świecie), a następnie po przybyciu z euro lub dolara do lokalnej waluty. Ponieważ nie ma możliwości zdobycia tej egzotycznej waluty u nas w domu, a po przyjeździe pewnie ciężko byłoby mi znaleźć kogoś chętnego do kupna koron czeskich.

Jeśli masz szczęście i możesz wybrać, moja wskazówka wybrać bardziej rozpoznawalną i szanowaną walutę. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, tak naprawdę nie ma znaczenia, co masz, ale jeśli nastąpi jakaś klęska żywiołowa (np. Wybuch wulkanu) lub coś takiego, a Twój samolot zostanie rozdzielony na lotnisko w jakimś trzecim kraju, gdzie utkniesz na kilka dni lub nawet tygodni, na pewno chcesz mieć lokalnie rozpoznawalną gotówkę, a nie coś, o czym miejscowi nigdy nie słyszeli.

Chciałbym pogrubić ** dolary ** i ** euro **.Dolary są uważane za twardą walutę - coś, co ma szansę zostać wymienione prawie na całym świecie, gdzie wymieniane są waluty obce.
Czy masz źródło, które nie ma ogólnej zasady?Jeśli myślisz w kategoriach podaży i popytu, powinieneś pomyśleć, że należy kupić obcą walutę w tym obcym kraju (duża podaż) i sprzedać ją w swoim kraju.Czy to nie działa w ten sposób?
#3
+5
jcaron
2018-10-12 17:36:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zgadzam się z Glorfindel, zazwyczaj najlepszą opcją jest po prostu wypłata w lokalnych bankomatach i bezpośrednie użycie karty do większości płatności.

Jednak kilka zastrzeżeń:

  • Oczywiście musisz mieć kartę, która może być używana na całym świecie i powszechnie akceptowana (powinno być w przypadku wszystkich kart VISA, MasterCard i Maestro).
  • Sprawdź opłaty wydawcy karty do wypłat, płatności i kursu wymiany, którego używają. Może się znacznie różnić. Pamiętaj, że w większości przypadków taniej jest zapłacić niż wypłacić. Niektóre banki mogą mieć obecność międzynarodową lub partnerów międzynarodowych, u których opłaty są niższe lub zniesione.
  • Pamiętaj, aby poinformować bank, że wyjeżdżasz za granicę. Niektórzy mają do tego dedykowane interfejsy w swoich usługach bankowości internetowej (określasz kraj i daty podróży), inni będą wymagać, abyś do nich zadzwonił.
  • Sprawdź, czy bankomat, którego planujesz użyć, rzeczywiście ma właściwy typ kartkowy. Istnieją historie o „połkniętych” kartach, ponieważ są niewłaściwego typu.
  • Weź trochę swoich lokalnych pieniędzy do wymiany, na wypadek gdyby pojawił się problem.
  • Zazwyczaj odmawiaj oferta przewalutowania przez bankomat lub terminale płatnicze, chociaż oczywiście powinieneś porównać z kursem oferowanym przez Twój bank.
  • W niektórych krajach niektóre bankomaty mogą dodawać własne opłaty przy wypłacie. Staje się to dość powszechne w Stanach Zjednoczonych.
  • Przed wyjazdem zanotuj dane karty i kontakt w nagłych wypadkach.

W większości przypadków opłaty (pobierane przez bank lub w bankomacie, innym niż wymiana walut) są zwykle stałą kwotą za transakcję, więc większe wypłaty / płatności kosztują Cię mniej, ale YMMV.

Tekst „Sprawdź opłaty wydawcy karty” powinien być ** pogrubiony **, ponieważ mogą być znaczne.Co więcej, jeśli Twoja karta jest denominowana w jakiejś śmiesznej walucie i podróżujesz do kraju z inną śmieszną walutą, Twoje transakcje mogą zostać wymienione * dwa razy * (ich śmieszna waluta -> USD / EUR, a następnie USD / EUR -> Twoja śmieszna waluta).
#4
+4
anol
2018-10-12 18:01:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​jeśli muszę zmienić walutę (i nie mogę wypłacić gotówki, jak sugerują inne odpowiedzi), zwykle stawki wydawały się lepsze w kraju wyjazdu, prawdopodobnie dlatego, że możesz to zrobić poza lotniskami, więc większy wybór oznacza lepsze stawki.

Jedynym wyjątkiem, na który się natknąłem, był Singapur: wymiana euro wydawała się tam dużo, dużo lepsza niż kupowanie singapurskich dolarów w Europie. Ale Singapur jest krajem centralnym pełnym podróżujących obcokrajowców, co prawdopodobnie to wyjaśnia.

Jeśli Hongkong będzie postępował według podobnego schematu, to lepiej byłoby sprzedawać tam euro zamiast kupować HKD w Europie. p>

anol, nigdy, przenigdy, NIGDY nie stwierdziłem, że tak jest.W kraju „tam” jest zawsze lepiej.I nigdy nie słyszałem, żeby ktoś sugerował coś przeciwnego.To naprawdę „powszechna wiedza”, obawiam się, że „tam” dostajesz lepszy kurs.
„prawdopodobnie dlatego, że możesz to zrobić poza lotniskami” ..?Dlaczego nie zrobiłbyś tego „poza lotniskiem” w kraju przylotu?
@Fattie Odpowiedź zawarta w ** ich własnym ** doświadczeniu.Kim jesteś, żeby to kwestionować?
@Fattie Prawdopodobnie ma znaczenie, jaki jest kraj pochodzenia i kraj docelowy oraz który ma najsilniejszą walutę na arenie międzynarodowej.Na przykład funtami brytyjskimi lub dolarami amerykańskimi wymieniłbym w miejscu docelowym, ale jeśli ktoś sprzedaje marokańskie dirhamy lub lankijskie rupie w Wielkiej Brytanii lub USA, prawdopodobnie chętnie się ich pozbędzie.
@Fattie Kiedyś musiałem wymienić (lub wycofać, nie pamiętam) złotówki na lotnisku tylko dlatego, że automat sprzedający bilety na autobus z lotniska do miasta nie akceptował żadnej innej waluty niż złoty.Zwłaszcza, gdy za wypłatę / wymianę obowiązuje stała opłata, a ktoś nie zna dobrze miasta docelowego, jest zmęczony i tęskni za poczuciem pewności i gorącym napojem, zdobywając pieniądze przez pierwsze 1-2 dni (jakw przeciwieństwie do samej ceny autobusu) jest bardzo kusząca.
Nie ma takiej zasady.Są kraje, które mają słabe kursy wymiany (kiepskie dla klienta, świetne dla banku) i takie, które mają dobre kursy wymiany.Jeśli pochodzisz z pierwszego, to nic dziwnego, że dowiadujesz się, że prawie zawsze można tam wymienić pieniądze.
@Fattie - „Dlaczego nie zrobiłbyś tego 'poza lotniskiem' w kraju przylotu?”Ponieważ potrzebujesz gotówki, aby zapłacić za transport z lotniska!
#5
+2
Fattie
2018-10-12 21:15:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nic wielkiego, ale

Tylko jeden punkt, o którym nikt nie wspomniał ...

Powiedzmy, że jesteś w lokalnym kraju i masz (dokładnie) 500 jednostek (5 x 100 notatek) .

Kiedy pojedziesz do odległego kraju, możesz dać im 500 i otrzymać w zamian do ręki

dokładną kwotę w lokalnej walucie, wyrażoną w centach (peso .. jenach . cokolwiek), w tym małe zmiany.

Jeśli zmienisz w lokalnym kraju, nie będą oni przechowywać drobnych zmian w odległej walucie. Występują irytujące problemy z zaokrąglaniem.

Ogólnie z tego powodu i stawki zawsze zmieniasz „tam”, a nie „tutaj”.

(Jeśli z jakiegoś powodu archaicznie handlują gotówką.)To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...