Pytanie:
Wjeżdżasz do USA z podwójnym obywatelstwem, ale paszport amerykański stracił ważność?
Emily Blow
2019-09-04 21:55:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam obecnie ważny europejski paszport (urodzony w Europie) i amerykański (rodzice są Amerykanami), który stracił ważność jakiś czas temu (wydany przed ukończeniem 16 roku życia). Z tego powodu nie wydaje mi się, żebym mógł „odnowić” jak zwykle - musiałbym złożyć nowy wniosek o paszport.

Problem: Muszę udać się w podróż służbową do USA za 7 dni tygodnie; Na początku pomyślałem, że ESTA będzie dobrze (i chyba technicznie mógłbym, gdybym podczas podróży nie wspomniał, że jestem obywatelem USA), ale wydaje się jasne, że zgodnie z prawem muszę wjechać / opuścić USA z USA paszport, jeśli jestem obywatelem.

Jaki jest mój najlepszy sposób postępowania? Gdyby podróż odbyła się za 3 miesiące, oczywiście dostałbym nowy paszport, ale jest to węższy okres i muszę również podać dane mojego paszportu agencji, z którą współpracuję przy rezerwacji podróży.

Każda pomoc będzie mile widziana.

po co zawracać sobie głowę informacją linii lotniczej o paszporcie amerykańskim, czy obchodzi ich, którego dokumentu używasz?następnie powiedz nam o wygasłym paszporcie w urzędzie celnym.czy osoba w punkcie kontroli celnej wie, jakiego dokumentu użyła linia lotnicza?czy ich to obchodzi?
@sam nie ma mowy, żeby linia lotnicza wpuściła Cię na pokład tylko z europejskim paszportem i bez esta.I nie ma sposobu, aby uzyskać esta w tym scenariuszu bez kłamstwa, co byłby naprawdę złym pomysłem.
Czy ktoś myśli, że gdyby ramy czasowe były krótsze, to dobrym rozwiązaniem byłoby przekierowanie podróży do Kanady lub Meksyku, a następnie wjazd do USA drogą lądową?
@user3067860 To by działało;w rzeczywistości latanie do Kanady jest możliwe tylko np.akt urodzenia w USA
Nie sprawdzałem, kiedy jesteś poza Stanami Zjednoczonymi, ale przynajmniej jeśli jesteś w USA, możesz zapłacić trochę więcej, aby przyspieszyć złożenie wniosku, nawet jeśli Twoja podróż trwa tylko 2 tygodnie.
Jestem prawie pewien, że to duplikat, ale nie mam teraz czasu, aby go sprawdzić.O ile pamiętam, można ubiegać się o zezwolenie ESTA jako obywatel USA, w sytuacjach takich jak ta i zgubienie paszportów.
@Flexo Dlaczego OP miałby kłamać, aby uzyskać zezwolenie ESTA?
https://travel.stackexchange.com/a/53029/6337
Pięć odpowiedzi:
#1
+52
Nate Eldredge
2019-09-04 22:02:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

7 tygodni powinno wystarczyć na nowy paszport. Proponuję natychmiast skontaktować się z lokalnym konsulatem USA i rozpocząć proces, informując ich o ograniczeniach czasowych. Prawdopodobnie istnieją sposoby na przyspieszenie tego procesu, jeśli to konieczne, ale nie sądzę, że będzie to konieczne.

Jeśli chodzi o agencję, wyjaśniłbym im tylko, że złożyłeś wniosek o nowy paszport i podasz im jego numer, gdy tylko go zdobędziesz. Nie powinno być potrzeby posiadania tych informacji, dopóki nie odprawisz się na swój lot.

#2
+40
phoog
2019-09-04 22:40:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Właśnie sprawdziłem czas rozpatrywania wniosków o paszport amerykański w kilku ambasadach:

Właśnie sprawdziłem na przykład oferty spotkań w Londynie i jutro jest tam 38 wolnych miejsc. Mają co najmniej jedno miejsce w każdym dniu roboczym tego miesiąca, z wyjątkiem 9, 16, 26 i 30 dnia.

Gdziekolwiek jesteś, siedem tygodni to więcej niż wystarczająco dużo czasu.

Czy zastanawiałeś się nad czasem oczekiwania na wizytę?(Przyznaję, że nie wiem, jak to działa w USA, ale to zajęłoby lwią część tego, że próbowałem odnowić mój hiszpański paszport w Londynie)
@DiegoSánchez Rozważałem to, ale nie mogłem znaleźć sposobu, aby określić, jak długo to potrwa.Z mojego doświadczenia wynika, że nie było to zbyt długo, ale to było prawie 20 lat temu i dotyczyło dodawania stron, a nie ubiegania się o nowy paszport, więc prawdopodobnie nie jest to szczególnie istotne.
Przynajmniej wspomniałbym o tym dla kompletności.
@DiegoSánchez gotowe.Wydaje się, że nie stanowi to problemu, na pewno nie w Londynie.
#3
+22
chx
2019-09-04 22:23:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chociaż rzeczywiście jest wystarczająco dużo czasu na paszport, ponieważ jesteśmy stroną kontroli jakości, sprawdźmy, czy latanie z tym zestawem jest wykonalne. Problemem nie jest granica, ponieważ obywatele są wpuszczani w taki czy inny sposób, a wygasły paszport wystarczy do udowodnienia obywatelstwa, problem jest przy odprawie. Pytanie brzmi, czy linia lotnicza pozwoliłaby im odprawić się ważnym paszportem, aby udowodnić, kim są są i nieważny paszport potwierdzający obywatelstwo. Linie lotnicze są zobowiązane do wypełnienia danych APIS dla wszystkich odlatujących do USA (a AFAIK APIS pokazuje im, czy paszport ma ESTA, czy nie), a portal eAPIS obsługuje wprowadzenie dwóch dokumentów:

Istnieją rzadkie przypadki, w których podróżny może zdecydować się na przedłożenie dwóch dokumentów podróży (najprawdopodobniej numeru dowodu rejestracyjnego cudzoziemca i paszportu) w jego / jej imieniu. Jeśli podróżny posiada numer karty rejestracyjnej cudzoziemca, należy go przedstawić jako podstawowy dokument podróży.

źródło i te same elementy sprawdzania poprawności szczegółów PDF i wydaje się, że można wprowadzić dokument, który wygasł, sprawdzana jest tylko poprawność danych. Nie wiem, czy wersja używana przez linie lotnicze obsługuje to samo. Skontaktowanie się z CBP jest w porządku, zrobię to i zdam raport.

Oto arkusz roboczy z tego pliku PDF przedstawiający dwa dokumenty:

enter image description here

Miałeś mnie na "problem jest przy odprawie".
Wątpię, czy system zezwoliłby na wejście na pokład pasażera z nieważnym paszportem USA, ponieważ naruszałoby to [8 USC 1185 (b)] (https://www.law.cornell.edu/uscode/text/8/1185).Przeczytałem również dokumentację APIS i jeśli dobrze pamiętam, dokumentem wtórnym nie może być inny paszport;musi to być wiza, zielona karta lub tym podobne.Dobrze sprawdzę później, czy mam czas.
drugi dokument najprawdopodobniej ma być kartą statusu uchodźcy lub czymś w tym rodzaju.
Przyszedłem z nieważnym paszportem, podczas gdy nowy był odprawiany w moim bagażu;na granicy wiedzą, kim jesteś.
@Thomas latałeś ...?
Tak, Kanada / Stany Zjednoczone, ale imigracja do USA była na kanadyjskim lotnisku, więc jest to trochę szczególny przypadek.Agent imigracyjny poprosił mnie o moje prawo jazdy, spojrzał na swój komputer i pozwolił mi przejść
Jeśli Twój drugi paszport jest kanadyjski, cała ta runda nie ma zastosowania, ponieważ Kanadyjczycy nie potrzebują ESTA, więc linia lotnicza pozwoli Ci wejść na pokład z kanadyjskim paszportem bez względu na wszystko.
Punkt odniesienia dotyczący „wygasłego paszportu potwierdzającego obywatelstwo”.Mam nadzieję, że federalna agencja rządowa (CBP) byłaby bardziej rozsądna w kwestii wygasłego paszportu niż BMV mojego stanu.Nie przyjęliby nieważnego paszportu jako dowodu DOB po tym, jak odkryłem, że umieścili niewłaściwy DOB na moim prawie jazdy.Skończyło się na tym, że miałem niewłaściwą datę urodzenia na moim DL przez prawie 20 lat, dopóki nie dostałem kopii mojego aktu urodzenia, aby udowodnić, że popełnił błąd.Wiem, że inny scenariusz, ale nie _ wszyscy_ kierują się zdrowym rozsądkiem, jeśli dokument stracił ważność.
#4
+1
Bytech
2019-09-05 17:14:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie sądziłem, że to zadziała, ale z powodzeniem kupiłem bilet lotniczy z paszportem kanadyjskim i przeszedłem przez imigrację na podstawie paszportu UE (oba aktualne). Było wiele okien otwartych na paszporty UE i jedno dla obywatele krajów spoza UE. Spóźniłbym się na lot, gdybym czekał w oknie „Inne paszporty” i postanowił zaryzykować go w terminalach UE. Przeszedłem od razu, bez dodatkowych pytań.

To było w 2018 roku lub później w okienku z obsługą ludzi, ale niestety nie pamiętam, na którym lotnisku w UE.

pytanie dotyczy wjazdu do USA.W przeciwieństwie do większości innych krajów, Stany Zjednoczone nalegają, aby podwójni obywatele wjeżdżali tylko z paszportami amerykańskimi.Stwarza to dylemat, który nie dotyczy Kanadyjczyka z europejskim paszportem wjeżdżającym do Europy.
@KateGregory, ale implikacja jest taka, że OP powinno teraz w porządku podać swoje dane paszportowe spoza USA do biura podróży, jeśli jest to konieczne, przed zakupem biletu.Podróżowanie z innym paszportem niż ten podany przy zakupie zwykle nie stanowi problemu.Ciągle to robię.
@phoog tak, ale paszport UE nie wystarczy bez wizy, której nie można uzyskać bez oszustwa.
@Notts90, biuro podróży może pobrać dane paszportu UE, aby zarezerwować bilet.Potwierdzenie danych wizy lub ESTA nie jest konieczne dopiero tuż przed lotem do USA.Oni lub linie lotnicze mogą wprowadzić dane paszportu amerykańskiego, gdy paszport amerykański stanie się dostępny lub gdy podróżny odprawi się na lot.
@KateGregory Dziwię się, że inne kraje zezwalają na wjazd na podstawie paszportu _innego_ obywatela.Wiem, że Izrael nie (nie jest obywatelem podwójnego, podróżował z jednym).
Urodziłem się w Wielkiej Brytanii i fakt ten znajduje się w moim kanadyjskim paszporcie.Wielokrotnie wjeżdżałem do Wielkiej Brytanii na podstawie tego paszportu i czasami mówię oficerowi, że urodziłem się w Wielkiej Brytanii.To nie jest problem.Interesującym pytaniem może być podzielenie krajów świata na brak podwójnych obywateli, podwójny musi być wprowadzony w naszym paszporcie, podwójny może wjechać do dowolnego paszportu.Moje przypuszczenie to więcej niż 3 niż 2.
#5
-4
john benomi
2019-09-06 14:39:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Z własnego doświadczenia. Spowodują zamieszanie, ale biorąc pod uwagę, że nadal jesteś obywatelem amerykańskim, tak naprawdę nie mogą cię odrzucić. Wiem, że możesz otrzymać określony typ wizy na lotnisku, jeśli poprosisz personel podróży.

To prawda, ale niektórzy z nas woleliby nie siedzieć na zapleczu przez kilka godzin ...
Co masz na myśli mówiąc „personel ds. Podróży”?Odniosłem wrażenie, że w USA nie ma takiej wizy po przyjeździe, aw każdym razie obywatele USA nie kwalifikują się do otrzymania wizy amerykańskiej.Jeśli masz na myśli lotnisko wylotu, może masz na myśli uzyskanie zezwolenia ESTA?Kiedyś było to możliwe (i nie wymagało żadnego personelu; tylko dostęp do internetu), ale teraz ESTA należy złożyć z 72-godzinnym wyprzedzeniem;wcześniej 72 godziny to tylko zalecenie.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...